Elazığ'a 569 Derslikli 33 Okul Kazandırılıyor

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtük, Elazığ Olay Gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ

GÜRTÜK, DEPREMDE KAÇ OKULUN ZARAR GÖRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtük; “24 Ocak depreminin ardından ağır hasar gördükleri için yıkımları gerçekleştirilen okul binalarımızdaki inşaat çalışmaları devam ediyor. Elazığ genelinde 33’ü okul binası 4’ü kurum binası olmak üzere toplam 37 okul/kurum binasında ağır ve orta hasar oluştuğu tespit edilmiş, ağır hasarlı 17 okul/kurum binası yıkılmış, 20 okul ve kurum binası içinde güçlendirme çalışmaları başlatılmıştır.

İl merkezinde boşaltılan 17 okulumuzdaki 9.350 öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 16 okulumuzdaki 2.021 öğrenci olmak üzere toplam 11.371 öğrencimiz en yakın okullarımız ile ilişkilendirilmiştir. Bu okullarımızda ikili eğitime geçilerek sınıf öğrenci mevcutlarının artmasının önüne geçildi.

Sivrice’de hasar gören okullarımızın tamamı bakım ve onarımdan geçirilerek eğitime hazır hale getirildi.

İl merkezinde orta hasar gören Esra Eşref Zafer Yıldırım Ortaokuluna güçlendirme yapılarak eğitime hazır hale getirilmiştir”.

 

“ELAZIĞ’A 569 DERSLİKLİ 33 OKUL KAZANDIRILIYOR”

Feyzi Gürtük; “Depremden hemen sonra Sayın cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un, yerelde ise Sayın Valimizin koordinasyonunda birçok hayırseverimiz bizi arayarak destek olmak istediklerini belirtmişlerdir.

Özellikle Sayın Valimizin büyük destek ve katkılarıyla bugüne kadar 13 hayırseverimiz ile 208 derslikli 11 okul binası, 1 çok amaçlı salon, 1 güçlendirme (orta hasarlı bina) ve bir okul binasına maddi bağış için protokol imzalanmıştır ve inşaatlara başlanmıştır.

1-Milli Eğitim Müdürlüğünün eski hizmet binasının bulunduğu Akpınar Mahallesindeki alana LİMAK Holding tarafından yapılacak olan 24 derslikli okulun yapımına başlanmıştır.

2-Milli Eğitim Müdürlüğünün eski hizmet binasının bulunduğu Akpınar Mahallesindeki alana OYAK İnşaat AŞ tarafından yapılacak olan 24 derslikli okulun yapımına başlanmıştır.

3-Fırat Elektrik AŞ tarafından Korgeneral Hulusi Sayın MTAL’nin yerine yapılacak olan 24 derslikli okulun inşaatına başlanmıştır.

4-Kolin İnşaat tarafından Mustafa Kemal Ortaokulu’nun yerine yaptırılacak olan 26 derslikli okulun inşaatına başlanmıştır.

5-Ziver Holding tarafından Aksaray İmam Hatip Ortaokulunun yerinde 12 derslikli okul yapımına başlanmıştır.

6-Burak Soylu tarafından 12 derslikli Anaokulunun inşaatına başlanmıştır.

7-Elazığ Lisesini (24 derslik) yaptıracak olan hayırseverimiz Kuveyt Türk bağışını Bakanlığımız hesaplarına yapmış olup TOKİ tarafından ihalesi yapılmış olup, kısa süre içerisinde inşaatına başlanacaktır.

8-İyiliğe Uçanlar Derneği tarafından yapımına başlanan 5 derslikli Anaokulunun % 50’lik kısmı tamamlanarak inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir.

9-Esra Zafer Eşref Yıldırım Ortaokulundaki güçlendirme çalışmaları OFTEK İnşaat tarafından tamamlanarak müdürlüğümüze teslim edilmiştir.

10-Konya Ticaret Odası Başkanlığı tarafından maddi bağış yapılmıştır. (142.521,99 TL)

11-Çelik İnşaat Konstrüksiyon tarafından Hıdır Sever Anadolu Lisesi bahçesinde Çok amaçlı Salon İnşaatına başlanmıştır.

12-Güven Hastanesi tarafından Altınçevre’de yapılacak olan 8 Derslikli İlkokul binası için protokol imzalanmıştır.

13Final Eğitim Kurumları (İbrahim TAŞEL) ile 24 Elazığ Ortaokulu arsasında 24 derslikli okul protokolü imzalanmıştır.

 Milli Egemenlik İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokullarının ihalesi TOKİ tarafından yapılmış, önümüzdeki birkaç gün içerisinde inşaatlarına başlanacaktır.

 

Hayırseverlerimizin ilimize yaptıkları eğitim yatırımlarının dışında kamu bütçesinden ve İl Yatırıp Programı kapsamında da okul yapımlarımız olacak. Bu kapsamda;

 

  • TOKİ ile 208 derslikli 11 okul binası ve 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binası yapımı için protokol yapılmıştır.
  • İl Yapım Programı kapsamında İl Özel İdaresi Bütçesinden 106 derslikli 8 okul ilimize kazandırılacaktır.
  • Devlet Yatırım Programı kapsamında 72 derslikli 3 okul binası ve 1 spor salonu yapım işi ile Ağın, Alacakaya, Arıcak ve Karakoçan ilçelerimizde 40 daireli öğretmen lojmanı işlemleri devam etmektedir.
  • Toplamda; 569 derslikli 33 okulun yapımı için tüm çalışmalar tamamlanmış, büyük kısmının yapımına başlanmıştır.

 

“400 OKULUMUZ “OKULUM TEMİZ” BELGESİ ALDI”

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtük; “Biz çocuklarımız her an okula başlayacakmış gibi okullar kapalıyken bile temizlik ve dezenfektasyon işlemlerimizi gerçekleştirdik. Temiz okul projesini hayata geçirerek TSE ile birlikte oluşturulan standartlar kılavuzu çerçevesinde okullarımızda sertifikasyon çalışmalarını takip ettik.

Şu an resmi 425 okulumuzdan yaklaşık 400’ü bağımsız denetçilerin yaptıkları denetimler sonucunda “Okulum Temiz Belgesi” almış durumdadır. Bu okullarımızın %90’ına tekabül etmektedir. Kalan okullarımızın sertifikasyon işlemleri için süreç devam ediyor.

Meslek Liselerimiz fabrika gibi çalışarak maske ve temizlik malzemesi ihtiyacını karşıladı.

Okullarımızın ihtiyacı olan tüm temizlik ve dezenfektan malzemeleri Bakanlığımız tarafından illerimize gönderildi. Ayrıca ilimizde bulunan meslek liselerimiz ve halk eğitim merkezimiz bu süreçte deyim yerindeyse soluk bile almadan üretimlerine devam ettiler. Üretilen maske, siperlik, sabun, çamaşır suyu, temizlik malzemesi ve dezenfektan gibi malzemeler okullarımızın ihtiyaçlarının yanında diğer kamu ve özel sektörün de ihtiyaçlarını karşılar duruma geldi.

Okullarımız hem temizlik açısından hem de personel açısından tüm öğrencilerimiz için hazır hale getirildi.

Bu nedenle velilerimiz rahat olsunlar. İnanın okullarımız, çocuklarımızın birlikte oyun oynadıkları park ve bahçelerden çok daha güvenli bir durumda.

“ÖĞRETMENLERİMİZE SIRA GELDİĞİNDE AŞILAMA ÇALIŞMASI YAPILACAK”

Feyzi Gürtük; “Bildiğiniz gibi ülkemizde aşılama çalışmaları yaklaşık bir ay önce başladı. Aşılama çalışmalarında doğal olarak öncelik büyük bir emek veren sağlık çalışanlarımıza verildi. Sonrasında da Bilim kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda yaş guruplarına göre yapılmaya başlandı. Burada öğrencilerden ziyade öğretmenlerimizin de aşılanması söz konusu.

Elbette sağlık çalışanları, güvenlik personelimiz ve öğretmenlerimiz en fazla temas içinde bulunan meslek guruplarımız. Bu konuda Sağlık Bakanlığımızın bir çalışması olduğunu da biliyoruz. Elbette öğretmenlerimiz de sıra kendilerine geldiğinde aşılama çalışmalarında gönüllü olarak bulunacaklardır”.

“TAYİN ALMAK İSTEYEN ÇOK ÖĞRETMENİMİZ OLMADI”

Gürtük; “İlimizde 24 Ocak Elazığ depreminden sonra tayin almak isteyen çok öğretmenimiz olmadı. Tüm öğretmenlerimiz büyük bir özveri ve gayret ile depremin yaralarının sarılmasında büyük bir sorumluluğun altına girdiler.

Öğretmenlerimiz hayatın her alanında sadece çocuklarımızın değil, büyüklerimizin de, tüm vatandaşlarımız da yanında oldular. Ben bu vesile ile hepsine tek tek teşekkür etmek istiyorum. Hem deprem hem de salgın sürecinde gönüllü olarak çalışan, koşturan, ailesinden ve zamanından feragat ederek gönüllere dokunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

“TÜRKİYE UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNE ELAZIĞ MODELİ İLE GEÇTİ”

Feyzi Gürtük; “Uzaktan eğitim sürecinde dünyanın en büyük uzaktan eğitim ağını kuran Bakanlığımız çok büyük bir başarıya imza attı. TRT üzerinden yayın yapan 3 televizyon kanalı kuran Bakanlığımız bunun yanında EBA portalı üzerinden Canlı Ders uygulamasına da hayat verdi.

Salgın sürecinden önce 24 Ocak tarihinde yaşadığımız Elazığ depreminin hemen sonrasında 3 hafta süre ile Türkiye’de ilk defa Elazığ olarak biz uzaktan eğitim modeli uyguladık. Salgının başlaması ile birlikte Türkiye Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un da dediği gibi Uzaktan Eğitimde Elazığ Modeli ile bu işi yürütmeye devam etti”.

 

“136 EBA DESTEK NOKTAMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİN HİZMETİNDE”

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtük;Öncelikle evinde hiçbir şekilde televizyon, bilgisayar, tablet veya interneti olmayan öğrencilerimiz için müdürlüğümüz tarafından EBA Destek Noktaları oluşturuldu.

Elazığ’da 136 okulumuzda oluşturulan EBA Destek noktalarında isteyen öğrencilerimiz hem canlı derslerine girebilmekte, hem de akıllı tahta üzerinden bu dersleri takip edebilmektedir. Bunun dışında tüm okullarımıza sınıflarındaki akıllı tahtalar veya bilgisayarlar üzerinden çocuklarımıza canlı dersler için destek vermeleri talimatı verilmiştir.

 

EBA TV veya internete ulaşımı olmayan öğrencilerimiz için bakanlığımız tarafından özel olarak hazırlanan 100 bin kitabın öğrencilere dağıtımı ilimizde yapılmıştı.

İHTİYAÇ SAHİBİ 4000 ÖĞRENCİMİZE TABLET DAĞITTIK

Feyzi Gürtük; “Bildiğiniz gibi 12 milyonun üzerinde bir öğrenci nüfusuna sahip genç bir ülkeyiz. Bu öğrencilerimizin büyük bir kısmı kırsal bölgelerde veya diğer ekonomik koşullar gibi nedenlerle ders takiplerini yapabilecek internet veya tablete sahip değiller.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ilk etapta 500 Bin tabletin interneti ile birlikte bu öğrencilerimize ulaştırılacağını ifade etmişti. Tabletler öğrencilerimizin sosyo ekonomik durumları, ders başarıları, kardeş sayıları gibi bazı veriler baz alınarak yapılan bir puanlama sonucunda sırayla öğrencilerimize ulaştırıldı.

Elazığ’da Bakanlığımızca gönderilen 2970 tablet ve internet kartı ile hayırseverlerimiz ile STK’lar tarafından bağışlanan yaklaşık 1000 tabletin öğrencilerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir”.

                               “KURSLARIMIZDA EĞİTİME BAŞLADIK”

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtük; Destekleme ve Yetiştirme Kurslarımıza 22 Ocak tarihi itibari ile başladık. Uzaktan eğitim sürecinde okullarından ve öğretmenlerinden uzak kalan öğrencilerimiz büyük bir istekle kurslarımıza gelmeye başladılar. Temizlik, maske ve sosyal mesafe kuralları içerisinde okullarımızda bu kurslarımız sürdürülüyor. Şu an için hiçbir olumsuzluk yaşamıyoruz. Valiliğimizde özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu için bu öğrencilerimiz ve velilerimiz için bu yasağı kaldırdı. Bu açıdan da hiçbir sıkıntı yaşanmıyoruz.

8 ve 12. Sınıf öğrencilerimiz bu yıl sınavlara girecek olan öğrenciler. Öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için uzaktan eğitim sürecinde canlı dersler ve EBA TV yayınları ile işi sıkı tuttuk. Yoğun bir DYK süreci ve inşallah 15 Şubat tarihinden sonra başlamayı planladığımız yüz yüze eğitimle öğrencilerimizin bu açığını kapatacağız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN