Anlaşılmayı istemek - Naci DEMİRPOLAT

Anlaşılmayı istemek


Her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan ayında da  hayır severler yardım paketlerini dağıtmak için adeta yarışıyor olacaklar. 
Elbette bu durum oldukça güzel ve insani bir durum. Allah hayır severlerden razı olsun. Rabbim Sayılarını arttırsın. 
Bu durumdan istifade eden engellilerimizin ve ailelerininde aralarında bulunduğu bir gerçek. 
Ancak  Engellilerimiz  yardımdan çok kendilerinin insan yerine koyulmalarını, ön yargılı davranmamalarını ve kendilerine saygı duyulmalarını arzu ederler. Bu davranışları yaşadıkları ailelerinden başlayarak mahalledeki arkadaşlarına, sosyal yaşam alanlarından tutun kamu kurumlarına, çalıştıkları iş yerlerinden tutun alışveriş merkezlerine kadar, her alanda bir eksiklik duyduklarını kemiklerine kadar hissederler. Bu eksikliği onlara yapacağımız ufak dokunuşlarla ve asli görevimizi yerine getirerek hissettirmeliyiz. 

Rivayetlerden anlaşıldığına göre Allah Resulü, İslam’ı daha geniş kitlelere yaymak maksadıyla Mekke’nin ileri gelenleriyle ilgilendiği bir zamanda, Abdullah b. Ümmi Mektûm’un yanına gelmesi ve birşeyler sorması üzerine yüzünü ekşiterek ona sırtını dönmüş, bunun üzerine Abese Suresi’nin ilk ayetlerinde Allah Teâlâ, Peygamberini şöyle uyarmıştır: “Kendisine o âmâ geldi diye Peygamber yüzünü ekşitti ve öteye döndü. (Ey Muhammed!) Ne bilirsin, belki de o arınacak yahut öğüt alacak da bu öğüt kendisine fayda verecek. Kendini muhtaç hissetmeyene gelince, sen, ona yöneliyorsun. (İstemiyorsa) Onun arınmamasından sana ne! Allah’a karşı derin bir saygıyla korku içinde koşarak sana geleni ise bırakıp, ona aldırmıyorsun. Hayır, böyle yapma! Çünkü bu (Kur’an) bir öğüttür.”  (Abese, 80/1-11).

Peygamber Efendimiz, görme engelli sahabi Abdullah b. Ümmü Mektûm’u her gördüğünde ona, “Rabbimin beni kendisi sebebiyle azarladığı kişi” der, onunla ilgilenirdi. Artık Abdullah, Efendimizin hayatının bir parçasıydı. Ona kalbindeki müstesna bir yeri vermiş ve bunu göstermek üzere her ne zaman Medine dışına çıkacak olsa onu, yerine vali vekili olarak atamıştır.
Buradan yola çakarak,
gelin bu Ramazan ayında paket dağıtımı yaparken engellilerimizin evlerini ziyaret edelim. Ne istediklerini ve onları en çok neyin mutlu edeceklerini soralım. Göreceksiniz ne yardım paketlerinin ne de yeni elbiselerinin onları mutlu edemeyeceklerini göreceksiniz. 
Sevginizi verirseniz değer verip imkan sunarsanız dünyanın en mutlu insanları olduklarına şahitlik ermiş olacaksınız. 
Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm insanlığın içinde bulunduğu bu vahim hastalıklardan kurtulmasını temenni ediyorum. 
Hayırlı ramazanlar değerli okurlar..

ndemirpolat@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Nis

Eski kuşak, yeni nesil 

14Nis

Anlaşılmayı istemek

06Nis
24Mar

Mücadele ve başarı

09Mar

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI