İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI - Naci DEMİRPOLAT

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI


“İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI”

sayın cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu insan hakları eylem planında engellileri ilgilendiren kısmını, bu haftaki köşe yazımızda siz değerli okurlarım ile paylaşmak istedim. 

1 - Engellilerin üst kademe kamu yöneticiliği ile mesleklerine uygun kamu görevlerinde istihdamı teşvik edilecektir. 
2 - Engellilere tanınan haklardan faydalanabilmek için gerekli olan sağlık raporlarında engellilik hali ve oranına ilişkin kriterlerde standart sağlanacak, çoklu değerlendirme uygulaması gözden geçirilmek suretiyle engelli vatandaşların mağduriyetleri giderilecektir. 
3 - Adliye binaları da dâhil olmak üzere kamunun kullanımına tahsis edilmiş binalar, kamusal alanlar ve ulaşım araçları erişilebilir, engelli ve yaşlı dostu haline getirilecek, engelli ve yaşlıların hayatlarını kolaylaştıran akıllı uygulamalar yaygınlaştırılacaktır. 
4 - Televizyon programlarının engellilere yönelik işaret dili ya da altyazı ile yayınlanması teşvik edilecek ve başta işitme engelliler için işaret dili tercümanları olmak üzere engellilere hizmet verecek nitelikli kamu personeli sayısı artırılacaktır. 
5 - Engelli ve yaşlıların oy kullanma süreçlerine tam katılımını sağlamak için mevzuat gözden geçirilecek ve bu kişilerin oy kullanmalarını kolaylaştıracak tedbirler alınacaktır. 
6 - Hükümlülük ve engellilik durumu ile yaşlılık derecesi dikkate alınarak vesayete alternatif tedbirler geliştirilecektir. 
7 - Engellilik derecesi belli düzeydeki öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yurtlarda ücretsiz barındırılacaktır. 
8 - Özel infaz usullerinin kapsamı genişletilecek, ağır hasta, yaşlı veya engelli gibi hükümlülerin cezalarını konutta infaz edebilmelerine ilişkin imkânlar artırılacaktır. 
9 - Engellilik, hastalık veya kocama nedeniyle ceza infaz kurumunda yaşamını yalnız başına idame ettiremeyen hükümlüler bakımından cezanın denetimli serbestlik tedbiri altında infazına ilişkin uygulamanın kapsamı genişletilecek, bu hususta kamu hastanelerinden alınacak raporla yetinilmesine ilişkin düzenleme yapılacaktır. 
Bu düzenlemeler ile Engelliler gelecekte insan onuruna daha yakışır bir biçimde yaşamlarını sürdüreceklerdir. 
Kıymetli okurlarım 8 Mart Dünya kadınlar günü kutlamadan geçmek olmazdı. 
Yetmez ama ;
Onlara deger verin , sevgi verin ,
güven verin. Arada birde bir buket çiçekle önlerinde  egiliverin.
Varlıklarıyla dünyamızı güzelleştiren başta Ülkem kadınları olmak üzere tüm dünya kadınlarının " 8 mart dünya kadınlar gününü " 
kutluyorum.

ndemirpolat@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Nis

Eski kuşak, yeni nesil 

14Nis

Anlaşılmayı istemek

06Nis
24Mar

Mücadele ve başarı

09Mar

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI