Bilim ve Teknoloji

Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi
Arslan, TEKNOFEST Türkiye Birincisi Öğrencilerle Buluştu Arslan, TEKNOFEST Türkiye Birincisi Öğrencilerle Buluştu
Türkiye'nin  ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı Türkiye'nin ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı
TEKNOFEST'te Derece Alan Öğrencilere Teşekkür Plaketi TEKNOFEST’te Derece Alan Öğrencilere Teşekkür Plaketi
Taşınabilir Mühimmat Sistemleri DM-5 ve DM-7 envanterde Taşınabilir Mühimmat Sistemleri DM-5 ve DM-7 envanterde
PlayStation 5'in fiyatı belli oldu PlayStation 5'in fiyatı belli oldu
Toygun Teknofest'e Hazır Toygun Teknofest'e Hazır
Yeni nesil sosyal medya platformu Yaay kullanımda Yeni nesil sosyal medya platformu Yaay kullanımda
Türkiye'de bir ilk: SODİGEM öncülüğünde Eğitimde Sanal Gerçeklik uygulaması Türkiye’de bir ilk: SODİGEM öncülüğünde Eğitimde Sanal Gerçeklik uygulaması
Bakan Varank: 'Tüm dünyanın gıptayla izlediği SİHA'larımızı Ukrayna'ya tedarik ediyoruz' Bakan Varank: 'Tüm dünyanın gıptayla izlediği SİHA'larımızı Ukrayna'ya tedarik ediyoruz'
Turkcell, Bilişim 500'de kategorisinde 1'inci seçildi Turkcell, Bilişim 500’de kategorisinde 1’inci seçildi
Üniversite öğrencileri insansız su altı aracı tasarladı Üniversite öğrencileri insansız su altı aracı tasarladı
HAVELSAN dünya devleriyle aynı listede yer aldı HAVELSAN dünya devleriyle aynı listede yer aldı
İkinci Akıncı TİHA, ikinci testi de başarıyla geçti İkinci Akıncı TİHA, ikinci testi de başarıyla geçti
Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat
Türk Teknoloji Şirketi Ces'i Salladı Türk Teknoloji Şirketi Ces’i Salladı
Milli Yazılım 'GoArt' projesi Singapur'da Milli Yazılım 'GoArt' projesi Singapur'da
Yapay Zekalı Temelli Katı Atık projesi ile finale kaldılar Yapay Zekalı Temelli Katı Atık projesi ile finale kaldılar
Bilim ve Teknoloji Haberleri

Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi

Türkiye'de sadece Fırat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından üretilip patenti alınan organik malzeme kaplama cihazı (Spin Coater) Avrupa'dan ABD'ye, Arabistan'dan Mısır'a kadar bir çok ülkeye ihraç edildi.

Arslan, TEKNOFEST Türkiye Birincisi Öğrencilerle Buluştu

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, TEKNOFEST Türkiye birincisi olan Fırat Üniversitesi öğrencileri ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu ile OSB İnovasyon Merkezi ve Bader Group'u ziyaret ederek, F.Ü. Türkiye şampiyonu öğrencilerinin projeleri ve seri üretim süreci ile ilgili istişarede bulundu.

Türkiye'nin ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı

Fırat Üniversitesi'nden Prof.Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından Organik LED (OLED) Karakterizasyon Cihazı üretilerek hem Türkiye'de bir ilk gerçekleşti, hem de yurt içinde ve yurt dışındaki firma ve üniversitelere satıldı. Bronz madalya alan Türk Patentli ürünün yurt dışındaki cihazlarla kıyaslandığında daha üstün özelliklere sahip olduğu vurgulandı.

TEKNOFEST’te Derece Alan Öğrencilere Teşekkür Plaketi

Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST’te İnsanlık Yararına Teknoloji alanında Afet Yönetimi kategorisinde geliştirdikleri Arama Kurtarma Robotu ile Türkiye birinciliği elde eden öğrencilere, Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından teşekkür plaketi verildi.

Taşınabilir Mühimmat Sistemleri DM-5 ve DM-7 envanterde

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 'Taşınabilir Mühimmat Sistemleri DM-5 ve DM-7 güvenlik güçlerimizin kullanımında. 5.56 ve 7.62 mm makineli tüfekler için geliştirilen sistem, kesintisiz atış imkanı sağlıyor' açıklanmasında bulundu.

PlayStation 5'in fiyatı belli oldu

Dünyanın en çok tercih edilen oyun konsolundan biri PlayStation 5’in fiyatı ve çıkış tarihi üreticisi Sony tarafından resmen duyuruldu. Konsolun disk takılabilen normal sürümünün fiyatı 499 dolar, disk girişi olmayan sürümünün fiyatı ise 399 dolar olarak açıklandı. PS5’in ülkemizde, değişen hafıza kapasitesine göre en az 5 bin 500 TL-7 bin TL arası fiyatta satışa sunulması bekleniyor.

Toygun Teknofest'e Hazır

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden oluşan 5 kişilik İnsansız Hava Aracı (İHA) ekibi, Cumaali Şimşek ve Osman Gür hocaların danışmanlığında 8 aylık bir çalışma sonucunda hazırladıkları TUYGUN adlı İnsansız Hava Aracının uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 

Yeni nesil sosyal medya platformu Yaay kullanımda

Dijital dünyaya yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan yeni nesil sosyal medya platformu Yaay hayata geçti. Gündem ve haber takibi, doğru bilgiye ulaşma, bilgilendirme, rozet uygulaması gibi özellikleri ile farklı bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefleyen platform, diğer sosyal medya platformlarındaki bir çok özelliği aynı çatı altında buluşturuyor.

Türkiye’de bir ilk: SODİGEM öncülüğünde Eğitimde Sanal Gerçeklik uygulaması

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) öncülüğünde hazırlanan ve Türkiye'de bir ilk olan 'Eğitimde Sanal Gerçeklik' proje uygulaması hayata geçirildi.

Bakan Varank: 'Tüm dünyanın gıptayla izlediği SİHA'larımızı Ukrayna'ya tedarik ediyoruz'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Tüm dünyanın gıptayla izlediği SİHA’larımızı biz Ukrayna’ya şu anda tedarik ediyoruz ve yeni dönemde büyük gelişmelere kapı açacak, önemli savunma konseptlerini değiştirecek. Akıncı'da mesela Ukrayna'dan tedarik ettiğimiz bir motoru kullanıyoruz ve bunun yerlileşmesi için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Turkcell, Bilişim 500’de kategorisinde 1’inci seçildi

Türkiye'nin müşteri deneyimi merkezi Turkcell Global Bilgi, önde gelen bilişim firmalarının yer aldığı '500 Bilişim Şirketi Araştırması'nda 11'inci defa kategorisinde birinci seçildi. Araştırmada Turkcell de 'Türkiye Merkezli Üretici' ana kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Üniversite öğrencileri insansız su altı aracı tasarladı

Kocaeli’de bir araya gelen 12 üniversite öğrencisi, tasarladıkları insansız su altı aracını geliştirerek su altı arama kurtarma ve savunma sanayisinde kullanılmasını hedefliyor.

HAVELSAN dünya devleriyle aynı listede yer aldı

HAVELSAN Telekom Bulut Platformu, Haziran ayında Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü'nün (ETSI) ağ fonksiyonlarını sanallaştırma ve mobil kenar bilişim birlikte çalışabilirlik testlerinden başarıyla geçmesinin ardından şimdi de dünya devleri ile aynı listeye girdi.

İkinci Akıncı TİHA, ikinci testi de başarıyla geçti

Baykar tarafından yerli ve milli imknlarla geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'nda yer alan Bayraktar Akıncı Uçuş ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen ikinci uçuş testini de başarıyla tamamladı.

Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat

Cep telefonu dolandırıcılarının en çok kullandığı yöntemlerden biri olan IMEI kopyalanmasına karşı uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

Araştırma görevlisinden önemli çalışma

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Dr. Ferhat Uçar ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Deniz Korkmaz ortaklığında yürütülen çalışma ile Yeni Tip Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) teşhisine yardımcı olabilecek COVIDiagnosis-Net isimli bir yapay zeka sistemi geliştirildi. 

Yüksek Bütçeli 2 Proje Kabul Edildi

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Özcan ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sedat Savaş tarafından hazırlanan ve 2019-2. döneminde TÜBİTAK 1001 programına sunulan projeler başarılı bulunarak desteklenmesine karar verildi.

Türk Teknoloji Şirketi Ces’i Salladı

Türkiye’nin önde gelen yazılım firmalarından ASTAV, geliştirdiği Goart projesi ile dünyaya açılmaya devam ediyor.

Milli Yazılım 'GoArt' projesi Singapur'da

Türkiye'nin önde gelen yazılım firmalarından ASTAV'ın artırılmış gerçeklik GoArt projesi Singapur'da dünyanın en büyük Finansal Teknolojileri Festivali'nde (FinTech) yer aldı.

Toplam 24 haber.